İnsanların Yüzde 95’i Bunu Çok Geç Fark Ediyor: Psikologlar, Hayatın 7 Önemli Kuralını Açıkladı

İnsanlar çoğu, genç yaşlarından itibaren uzun yaşamanın hayallerini kuruyor. İnsanların çok azı daha iyi bir hayat yaşamak için neler yapması gerektiğini araştırır. Bu çalışma, insanların büyük bölümü tarafından fark edilmeyen yaygın hataları ve çözülmesi halinde kaliteli bir yaşantıya açılan kapıyı aralıyor.

İnsanların çok geç anladığı, psikologlar tarafından aktarılan bu 7 kural, sizlerin de daha huzurlu bir hayat yaşamanıza neden olabilir.

KENDİNİZİ SEVMEK BENCİLLİK DEĞİLDİR

Bir yetişkin tarafından çıkarılabilecek en önemli ders, kendini sevmenin bir bencillik olmadığından geçiyor. Psikologlar, bu durumun sağlıklı ilişkiler için gerekli bir unsur olduğunu söylüyor çünkü kendinizi severseniz başkalarıyla paylaşacak bir şeyiniz olur. Bilim insanları kendinize şefkatle davranmayı öğrenmenin bir zorunluluk olduğu noktasında hemfilir.

BAŞARISIZLIKLARINIZI GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEYİN

Bir diğer önemli kural ise, başarısızlıklarınızı bir drama haline getirmemeniz gerektiğidir. Çuvallamak, üzerinden ders çıkarıldığı halde size eşsiz bir tecrübe katıyor. Bu nedenle başarısız olmaktan korkmayın ve harekete geçin.

ERTELERSEN ASLA YAPAMAZSIN

Bir diğer önemli kural ise, değişim ve gelişim için hiçbir zaman geç olmadığıdır. Kafanızda planladığınız şeyleri ertelerseniz, büyük ihtimalle bu hiçbir zaman yapamayacağınız anlamına geliyor.

Diyete başlayacaksanız pazartesiyi beklemeyin, ders çalışacaksanız sınavların gelmesine kadar duraklamayın.

GEÇMİŞTE VE GELECEKTE KALMA

Milyonlarca insan geçmişe saplı kaldığı için anın tadını çıkaramazken, bazıları ise yalnızca geleceği düşündüğü için yaşadığı hayattan hiçbir zevk alamadan yaşlanma aşamasına gelir.

Anı yaşamak, insanı mutluluğa götüren en önemli kurallardan biridir. Siz de geleceği tamamen silmeden, planlar yaparak ancak bugünün eğlencesini ertelemeden yaşamayı öğrenin.

AFFETMEYİ ÖĞRENİN

Bilim insanlarına göre iyi bir gelişim için affetmek şarttır. Yapılan çalışmalar, affetmenin insan zihni ve fiziksel sağlığı üzerinde iyileştirici bir etkisinin olduğunu gözler önüne seriyor.

REDDETMEYİ VE HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Hayır demeyi beceremediği için çok fazla iş yükünü üzerine alan insanlar, hiçbir zaman mutlu olamazlar. Çevrenize iyilik yapmak teşvik edilse de, bazı durumlarda hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor.

HER ŞEYE TEPKİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ!

Psikologlar tarafından yapılan listede yer alan başka bir altın kurala göre, her şeye tepki vermemelisiniz. Bazı durumlarda sessiz kalmak, yapılacak en iyi adımdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x