Kadir Topbaş’ın hayalini Murat Kurum gerçekleştirecek… O teleferik hattı kuruluyor

Beyoğlu Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Haydar Ali Yıldız, projelerini açıkladı.

Yıldız, “Kadir Topbaş’ın hayali olan Eyüpsultan Beyoğlu Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı, inşallah Murat Kurum başkanımızla bunu gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

Beyoğlu metro hattını ve yaklaşık 10 bin araçlık otoparkı da ilçeye kazandıracaklarını dile getiren Yıldız, gelecek dönemde 2053’e giden yolda belediye hizmet araçlarının yüzde 30’unu elektrikli araç haline getireceklerini söyledi.

EYÜPSULTAN-MİNİATÜRK ARASI 4 DAKİKA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kadir Topbaş döneminde Eyüp Sultan-Pierre Loti-Miniatürk arasında toplam 2 kilometrelik modern ve yüksek kapasiteli teleferik sistemi yapımı gündeme alınmıştı. Eyüp Sultan’dan teleferiğe binen turistleri önce Pierre Loti tepesine, ardından Miniatürk’e taşıma imkanı sunacak proje 3 istasyondan oluşuyordu.

8 YILDIR BEKLİYOR

Eyüp Sultan ile Miniatürk arasını 4 dakikaya indirecek teleferik hattının 1/5000’lik planları, İBB Meclisi’nin Temmuz 2016 tarihli toplantısında oy çokluğuyla onaylanmıştı.

İBB’nin 2016 Ekim ayında açtığı teleferik ihalesini Avusturya ve Türk firması ortaklığı 18.4 milyon Euro’ya kazanmış fakat İBB ihaleyi aradan 2 ay geçtikten sonra iptal etmişti. İBB aynı hat için 2017 Eylül ayında ikinci kez ihale açmıştı. O ihale ise Aralık 2017’de rafa kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x